بعید به نظر می رسه کسی از صمیم دل، از فضولی بقیه در زندگی اش خشنود شه، اما چه از این اتفاق راضی باشین و چه ناراضی، بیشتر همچین چیزی رو حتما تجربه می کنین. مسئله اینه که بعضی وقتا اینجور دخالتایی، ظاهر موجهی به خود می گیرن و در پوشش پیشنهاد، مصلحت، امرونهی، قانون گرایی و دیگر موارد، زمینه مناسبی واسه کنجکاوی غیرمعمول و دخالت بقیه در مسائل خصوصی و حریم شخصی ما جفت و جور می کنه. در اینجور موقعیتایی یا پس از اون، واسه خیلی از ما این سوال مطرح می شه که در مقابل کسی که به حریم شخصی مون تجاوز کرده، چه باید بکنیم؟ باید به بحث و دعوا با اون بدیم؟ یا باید با سکوت و خودخوری، بی مبالاتی اش رو ندیده بگیریم؟ بعد از این، در موقعیتای مثل چیجوری رفتار کنیم که در درازمدت عاقبتای ناجوری واسه مون به دنبال نداشته باشه؟

 

چیجوری حریم شخصی خودمون رو محترم بشماریم؟

«احترام امامزاده به متولی اشه»، یعنی، میزان اعتبار متولی می تونه در میزان احترام امامزاده تأثیرگذار باشه. با استفاده از همین کنایه ی مفهومی، میشه گفت که امام زاده عزت نفس ما و متولی اون، عادات و رفتارهای ماست که در کلام، رفت و اومد و به طورکلی در شخصیت مون میشه دید.

بر این پایه، اینکه فقط توقع داشته باشیم بقیه حریم شخصی ما رو محترم بشمارند، کافی نیس. اصلا ممکنه همچین چیزی ممکن نباشه. به جای اینجور انتظار غیر قابل تحققی، می تونیم رفتار خود رو کنترل کنیم تا بقیه از دخالت در حریم شخصی ما پرهیز کنن. باید گفت که پاسبانی از حریم شخصی، در گِروی آگاهی و جربزه ما در بیان و اجرا این آگاهی هستش.

اما تغییر رفتار رو از کجا شروع کنیم؟ در قدم اول شایستهه خودمون رو مجبور کنیم که به حریم شخصی بقیه وارد نشیم، چون وگرنه، بقیه مقابله به مثل می کنن و به خود اجازه میدن حریم شخصی ما رو بشکنند.

در قدم بعد دنبال موارد زیاد و پرتکرار در زندگی خود بگردیم تا فهمیده معمولا در چه موقعیتایی تونستیه ایم از حریم شخصی خود دفاع کنیم؟ مثلا بررسی کنیم مجبور شدیم؟ فکر نمی کردیم در اثر ورود شخص دیگری به حریم شخصی مون، کار به این وضعیت بد فعلی برسه؟ در رودربایستی قرار گرفتیم؟ و …

بعد سعی کنیم با خود روراست باشیم. شک نداشته باشین روش درست حل مسئله، پاک کردن صورت مسئله نیس. رویارویی با مسئله جربزه می خواد. به روشنی باید عنوان کرد خیلی از مردم، اینجور شجاعتی ندارن و نمی خوان واسه داشتن اون سعی کنن.

کی می تونه در راه دفاع از حریم شخصی ام به من کمک کنه؟

۱۲ تمرینی که به شما کمک می کنه حریم شخصی خود رو حفظ کنین آموزشی

در صورت امکان از یک مشاور زبده کمک بگیرین تا با همراهی اون، ریشه و منشأ محدود کردنای خود رو بشناسین. در کل، دو سوال هست که باید به درستی به اونا جواب بدین:

  • کی و کجا تنونستم از حریم شخصی ام دفاع کنم و چند وقته که با این وضع زندگی می کنم؟
  • واسه خارج شدن از این وضع و پاسداری از حریم شخصی ام، چه کاری میتونم انجام بدهم؟

متأسفانه ما در برابر پیامای ناجوری که از طرف بقیه دریافت می کنیم، بیشتر دو نوع رفتار نشون میدیم:

  1. با خشونت واکنش نشون میدیم؛
  2. سکوت می کنیم و اجازه میدیم طرف مقابل با آزادی کامل به ما پرخاش کنه.

بررسی کنیم ببینیم ما بیشتر کدوم رفتار رو از خود نشون میدیم، یک یا دو؟ اگه بداخلاق باشیم که جلوتر خود به حریم بقیه تجاوز کردیم. در این صورت، چه جوری می خواهیم بقیه به حریم ما تجاوز نکنن؟!

اگه سکوت کردیم، بررسی کنیم که چه علتی داشته؟ حرفی واسه گفتن نداشتیم؟ یا اینکه بی حساب وکتاب، تموم حق رو به طرف مقابل دادیم؟ یا اینکه از عرض ِاندام و بیان وجود و نتایج اون ترس داشتیم؟

نگارنده ی این مقاله هردو وضع فوق رو تجربه کرده. بعضی وقتا واقعا واسه مقابله با مخاطب، چاره ای نداریم جز اینکه پیش از اون، مخزن ذهن خود رو از اندوختهای لازم پُر کرده باشیم. حتی در این صورت هم ممکنه در مواقع لازم، به اندازه لازم حضور ذهن نداشته باشیم تا از خود دفاع کنیم.

بعضی وقتا لازمه فکر کنیم که واقعا همیشه ما مقصر و خطاکاریم؟ ترجیح دادیم از حق خود بگذریم تا کار به بحث، دعوا و کدورت ِخاطر کشیده نشه؟ در این صورت باید مراقب باشیم که نکنه به «مهرطلبی» گرفتار شده ایم و خبر نداریم.

فراموش نکنین که زورگو هیچوقت قوی نمی شه مگه اینکه فرد مقابل اون، ضعیف بودن خود رو پذیرفته باشه. در این شرایط باید به فکر یک روشِ درستِ مقابله بود نه ترک میدون و تسلیم شدن.

اگه یک صیاد بخواد با دندان هاش به جنگ کوسه برود، میشه توقع داشت که پیروز و فاتح از میدون زورآزمایی بیرون آید؟ شک نداشته باشین نه! اما همون صیاد با تهیه ی وسیله صید و با یاد گرفتن طرز استفاده از اون، به کسی تبدیل می شه که می تونه کوسه رو از پا دربیاره. به نظر من بهترین و مهم ترین وسیله ما آگاهیه. آگاهی اینه که در عمل اجرا شه و نتیجه اش قابل مشاهده باشه؛ وگرنه چیزی جز محفوظات و توهم دانایی نمیشه.

با توجه به مطالب گفته شده، میشه نتیجه گرفت که جدا از اینکه دو گزینه تسلیم و تهاجم، گزینه سومی هم هست که همون دفاع منطقیه. چیزی که رسیدن بهش کمی سخت، اما بهره مندی از اون بسیار به درد بخور و کارآمده.

نمونه هایی از شکسته شدن حریم شخصی و راهکارهایی واسه مقابله با اونا

۱. مهمون سرزده، مشتری بی نوبت و …

هنگامی که وقت کاری شما تموم شده یا در حال استراحت هستین، اختیار استفاده از تک تک ثانیهای این بازه ی زمانی، حتما واسه شماس، اما اگه با مهمون سرزده، مشتری ای که وقت قبلی نگرفته و … روبرو شید چه؟

می تونین از اون شخص بخواهید وقت دیگری مراجعه کنه. اگه احتمال میدید با باز کردن دَر گیر می افتین، می تونین بدون توضیح و توجیه در رو به روی مهمون سرزده باز نکنین، این حق مسلم شماس.

می تونین مشتری بی نوبت رو در وقت دیگری ملاقات کنین. شما در این اوقات، مجبور نیستین پاسخگوی مردم باشین. اونا مجبور به مراعات حال شمان. از اونا انتظار نداشته باشین از وضع شما مطلع باشن و برابر میل شما رفتار کنن. خودتون دست به کار شید. به اونا نشون بدین که واسه شخصیت خود ارزش قائل هستین.

۲. دریافت تماسا و پیامکای کاری بعد از پایان ساعات کار

مخاطب از شما توقع داره به پیامک اون جواب بدین، اما شاید این ردوبدل شدن پیامکا زمان و انرژی خیلی از شما بگیره، پس چیکار باید کرد؟ می تونین به مخاطب خود پیامکی ارسال کنین و بگید که پیام شما رو دیده ام، الان به استراحت احتیاج دارم، اما در اولین فرصت مناسب، خودم با شما تماس می گیرم.

۳. عضویت بدون هماهنگی در شبکه های اجتماعی و پیام رسان

۱۲ تمرینی که به شما کمک می کنه حریم شخصی خود رو حفظ کنین آموزشی

وارد حساب کاربری خود میشید و می ببینن چندصد پیام جدید دارین! هرچه فکر می کنین به یاد نمی بیارین در اینجور گروهی عضو شده باشین! آخرش متوجه میشید یکی از دوستان/همکاران تون بدون اجازه شما رو به گروه خود دعوت کرده.

اگه واقعا نمی خواهید در گروه مجازی دوست یا آشنای خود عضو باشین، واسه مدیر گروه یا کسی که شما رو دعوت کرده، یک پیام کوتاه و قابل احترام بفرستید. عنوان کنین که خوشحال شدید از اینکه به عنوان یک عضو گروه، مورد توجه قرار گرفتین، اما فعلا به دلیل مشغله های زیاد شخصی، فرصت و فراغت لازم رو ندارین تا در گروه مشارکت داشته باشین و وجود پیامای زیاد، آرامش روانی تون رو به هم زده. جدا از اینکه تشکر، از اون بخواهید لینک گروه رو واسه تون بفرستد تا هروقت خواستین خودتون عضو شید.

۴. ورود مأمور برق، آب، گاز و … به ساختمان

مأمور برق زنگ می زنه. در رو به روی اون باز می کنین، اما نگران هستین نکنه اون قصد بدی داشته باشه؟

مأمور سازمانای دولتی مثل سازمان آب، برق و … فقط می تونه به اندازه فضای محدود دم در وارد منزل شه اونم با اجازه صاحب خونه، غیر از این تخلفه. بررسی مسائلِ دیگر، به عهده ی اون نیس. اون بیشترین حد می تونه موارد مشکوک به تخلف رو ثبت کنه و گزارش بده. گذشته از این، هنگام مراجعه کارمند سازمان آب، برق و … شما هیچوقت مجبور نیستین که درب منزل رو به روی اون باز کنین. می تونین از راه سامانه ی تلفنی یا اینترنتی از مقدار مصرف دوره و بهای پرداختی اون مطلع شید. از این گذشته، مأمور برق در صورتی که به هر دلیلی نتونه کنتور رو ببینه، موظفه برگه ی اخطار فوری رو درون خونه بندازه. در همون برگه روشای زیاد پرداخت مبلغ، معرفی و آموزش داده شده.

۵. ورود صاحب خونه به ملک مستأجر

با اینکه مالک ساختمان، صاحب قانونی و رسمی ملکه، اما تا زمانی که ساختمان به شکل اجاره، رهن و … تحت تصرف شماس، اون با بیگانگان هیچ فرقی نداره. پس مالکیت هیچوقت بهونه ای نمی شه که صاحب خونه بخواد بی اجازه و به زور وارد ملک شما شه.

در روبرو شدن با اینجور کسی، عقب نشینی نکنین. حجت و حَکَم بین شما، قراردادیه که امضا کردین. تازه حتی اگه شما برخلاف تعهدات مورد توافق و ذکرشده در قرارداد عمل کرده باشین، هرگونه اقدام صاحب خونه باید با هماهنگی و تحت نظارت مجری قانون انجام شه، نه خودسر و همراه با قیل وقال.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک

۶. حل مسائل و مشکلات بقیه

زمان، انرژی و بقیه سرمایهامون محدودند. هرکی در اول موظفه به حل مسائل خود مشغول شه. یعنی، بهتره طوری و به اندازه ای به بقیه کمک کنیم که یادآوری اون، لذت بخش باشه نه عذاب آور. نمی ارزه که به ازای خوشبختی بقیه، خود رو بدبخت کنیم. اون وقت ممکنه کسائی که کمک شون کردیم، حاضر نشن واسه نجات ما از بدبختی سعی کنن.

محدود کردن سرمایهامون، یادآور اینه که تا حد ممکن اول لازمه مسائل خود رو حل و اهداف فردی مون رو محقق کنیم. خواه ناخواه در این راه از بقیه کمک می گیریم. پس لازمه هم اینجور هم به اونا کمک کنیم تا رفت و امد و تبادل توجه به نفع هردو طرف تموم شه. پس از اون، پیشنهاد می شه که باقی مونده ی وقت و انرژی فقط به والدین، خونواده، آشنایان و دوستان اختصاص داده شه.

با توجه نکات یادشده، اگه توقع دارین بقیه کمک هاتون رو جبران کنن، یا کمک نکنین یا به اندازه ای کمک کنین که اگه هم اینجور پاسخی در ازای کمک هاتون دریافت نکردید، احساس نکنین چیز خیلی از دست دادین. نه شما مجبورید به بقیه لطف کنین و نه اونا محکوم هستن که لطف شما رو جواب بدن. این زیرکی و هُشیاری شماس که «کوپِن کمک و همراهی» خود با بقیه رو چه وقت و واسه کی خرج کنین.

۷. انتخاب تمایل مذهبی، نوع و میزان عبادت و …

۱۲ تمرینی که به شما کمک می کنه حریم شخصی خود رو حفظ کنین آموزشی

مسئولیت تموم اعمال فرد بالغ برعهده ی خودشه. پدر و مادر، اولیای مدرسه و … موظف هستن تا قبل از بلوغ جسمی و عقلی، به نوجوانان کمک کنن مهارت تصمیم گیری رو بیاموزند. اگه اینجور نکنن و عوضش، تصمیمای گرفته شده رو به فرزندان شون مجبور کنن، آخر به احتمال زیاد نسبت به رفتارشون بدبین و دل چرکین می شن.

سکوتِ همراه با واکنش در برابر اعتراض والدین، همیشه حتما به معنای احترام به والدین نیس. شما حق دارین در عین رعایت ادب و احترام به اونا، به شکل درست منظور خود رو بگید. می تونین به اونا یادآور شید که سرنوشت شما در دستان خودتونه، خودتون انتخاب می کنین و خودتون هم مسئولیت پاسخگویی به تموم انتخاب هاتون رو برعهده می گیرین. انجام فرائض دینی تا جایی که محدود به حریم شخصی شماس، غیر قابل نظارته. در این شرایط، بقیه بیشترین حد می تونن به شما تذکر بدن، اونم به شکل درست و مؤثر. قرار نیس به بهونه ی یادآوری انجام فرائض، به شخصیت و انتخاب فردی کسی بی احترامی شه. ما بیشترین حد می تونیم پیشنهاد بدیم. حق نداریم کسی رو مجبور به انجام کاری کنیم که انجام اون حتما در اختیار خودشه.

اگه در سطح اجتماعی، تخلفات دینی، قانونی و عُرفی مشاهده کردیم، وظیفه ی ما اینه که به سرعت به مراجع ذی ربط گزارش بدیم نه اینکه یک باره و بدون آخر اندیشی وسط گود بپریم. در این حالت، چه بسا خود هم به بخشی از مسئله تبدیل شیم. این جفاست که مثلا بخوایم در جابه جایی فرد آسیب دیده در تصادف مشارکت کنیم، درحالی که درباره اصول کمکای ساده چیزی نمی دونیم. اون وقت به جای بهره مندی از ثواب، کباب میشیم. خاله خرسه هم قصد خوبی داشت، اما کار رو باید به کاردان سپرد.

۸. انتخاب شغل، انتخاب همسر و تعیین محل زندگی به وسیله والدین

میزان لذت بردن از انجام وظایف شغلی، با احساس رضایت از زندگی نسبت مستقیم داره. گذشته از این، شغل شما بخشی از هویت شما هستش.

در مورد ازدواج هم به روشنی پیداست که همسر شما کسیه که تا پایان زندگی مشترک تون، همراه و شریک شماس. این شما هستین که باید با اون به توافق پایانی برسین، نه والدین تون.

محل زندگی شمام جاییه که هر شب قراره خستگی کار روزانه رو در اون برطرف کنین. لازمه بررسی کنین که واقعا منزل تون، مایه ی آرامش و آسایش و پاسخگوی نیازای مهم شما هست یا نه؟

در مورد همسرگزینی، انتخاب شغل و … پدر و مادر موظف هستن به شما انتخاب کردن رو بیاموزند نه اینکه واسه شما انتخاب کنن. در کنار آموزش، همراهی و حمایت، بهتره به شما پیشنهاد بدن تا چه جوری در انتخاب شغل و همسر عمل کنین. اگه بخوان در کار شما دخالت کنن و به جای شما تصمیم بگیرن و گزینه های از پیش مشخص شده رو به شما دیکته کنن، ستم کردن، مگه اونکه شما درمورد مسئله پیش رو نپخته، بی تجربه و بدون قدرت جدا سازی وتحلیل باشین، در این صورت دخالت یک فرد بالغ و آگاه نه تنها مجاز، بلکه واجبه.

تعیین محل زندگی تون هم به خود شما بستگی داره. پیش از این مسائل، با خونواده همسر خود به طور جدی گفتگو کنین. تنها با همین گفت و گوا و تعهد به تعهداته که می تونین راه رو بر دخالتای دلسوزانه اما بعضی وقتا نابخردانه ی والدین بسته کنین. خیلی از طلاقا به دلیل بی تجربگی، نبود استقلال رأی و دخالتای ناشیانه ی والدین و سایرینه. پس نشونه که با کسب تجربه و آگاهی و با بهره مندی از مهارت بیان وجود و طرح خواسته به شکل مناسب، تا حد قابل توجه ای می تونین به این جور قضایا پایان بدین.

۹. انتخاب رشته تحصیلی به وسیله مشاور

اینکه مشاور تحصیلی به نمره دروس یا به رتبه شما نگاه کنه و بگه در فلان رشته ثبت نام کن، خطایی هم تراز خیانته. متأسفانه بیشتر علم آموزان در مقابل مشاور زود تسلیم می شن و به یه جور انتخاب سرنوشت ساز خود رو کامل بهش واگذار می کنن. انتخاب رشته به عوامل زیادی وابسته که بی توجهی به اونا، به احتمال زیاد شما رو از ادامه تحصیل و تجربه حضور در دانشگاه، پیشمون و بیزار می کنه.

مشاور زبده موقع انتخاب رشته، به شما کمک می کنه تا خود رو بشناسین، اون خود رو موظف می دونه که هدف شما رو از ادامه تحصیل کشف کنه. اون باید به شما کمک کنه تا با کشف استعدادها و علایق خود، بهترین و مناسب ترین گزینه ها رو انتخاب کنین، گزینه هایی که با شرایط خاص زندگی فردی شما جور باشن.

شاید شما پدر و مادر سالخورده ای دارین که به مراقبت احتیاج دارن. شاید مجبورید فعلا تا فرصت مناسب در شهر خودتون تحصیل کنین. مشاور باید اینا رو مهم بدونه. اعلام اینکه فلان رشته خوبه که مشاوره نیس، توصیهه؛ پیشنهاد ای که حتی درست هم نیس! اصلا رشته خوب یا بد نداریم. مهم اینه که کدوم رشته متناسب با استعدادها، نیازها، علایق، اهداف و شرایط خاص شماس. حال هر رشته ای می خواد باشه؛ حتی اگه از نظر بقیه بد، غیرمرسوم و بی کلاس باشه.

۱۰. نبود رعایت حق تقدم

اگه واقعا به دنبال حفظ حریم شخصی خود هستین، جلو زدن از نوبت شما باید با اجازه و رضایت قلبی شما صورت بگیره، نه با قلدریِ فرد متجاوز و اتفاقا خشم و خودخوری شما.

نبود تعهد به قوانین اجتماعی، عملی توجیه ناپذیره. در اینجور مواردی حتما واکنش درست و مؤدبانه ای نشون بدین. بهترین کار اینه که مسئول مربوط به موقعیت یادشده رو فورا مطلع کنین. اگه فرد خطاکار عصبانی شد یا اقدامش رو توجیه کرد، کوتاه نیایید. اصلا قرار نیس از اون دلجویی یا با اون دعوا کنین. نوبت واسه شماس، اگه اون کار داره، به معنای اون نیس که بقیه بی کارن. اگه اون حریم شخصی شما رو به رسمیت نمی شناسه، شما با جربزه و قاطعیت اونو متوجه اشتباهش کنین.

۱۱. گرفتن بقیه ی پول از راننده تاکسی، مغازه دار و …

۱۲ تمرینی که به شما کمک می کنه حریم شخصی خود رو حفظ کنین آموزشی

این مهم نیس که ارزش ریالی باقی مونده ی خرید شما چقدره، مهم احترامیه که باید به شما گذاشته شه. اگه راننده بقیه ی پول شما رو نداد، درست نیس که بدون نشون دادن واکنش، پشت سر اون دشنام بدین و اونو به حرام خواری متهم کنین. اگه واقعا دریافت بقیه ی پول واسه شما مهمه، باید واکنش نشون بدین.

، هنگام خرید از مغازها، مغازها، پمپ بنزین، کارواش و … تنها مجبور به پرداخت مبلغ نوشته شده در فهرست و عامل هستین، نه بیشتر از اون. در جدا از اینکه، نبود ارسال عامل توجیه ناپذیر و یک نوع تخطیه، حتما واسه دریافت عامل اصرار داشته باشین.

تا حد ممکن دقت کنین، مثلا در خرید مواد خوراکی و دارویی، به تاریخ انقضای اونا توجه کنین و سرسری از اون عبور نکنین. در صورت مشاهده ی هرگونه کم وکاستی، کافیه که روشن و بااحترام مسئله یادشده رو به مسئول در رابطه گزارش بدین. اگه واکنش مطلوب نشون نداد، با اون دهن به دهن نشید. شما مجبور نیستین از اون خرید کنین، اون موظفه جنس مرغوب به مشتری خود ارائه کنه. حالا که زیر بار نمی ره، خیلی راحت می تونین طی یک تماس تلفنی، به مراجع قانونی گزارش بدین. در جدا از اینکه، مسئله رو واسه دوستان و همسایگان خود هم نقل کنین. اگه اونا هم در صورت مشاهده ی تخلف، رفتاری مثل شما داشته باشن، آخر طرف مقابل مجبور به عقب نشینی میشه.

۱۲. سروصدا در کتابخونه، سینما، راهروی آپارتمان و بقیه اماکن عمومی

جایای عمومی واسه همه هستن و همه باید به قوانین اون احترام بذارن. سکوت در برابر قانون شکنی درست نیس. این سکوت یه جور پاداش واسه فرد خطاکار حساب می شه. هرچقدر این رفتارهای نابه قانون در کسی نهادینه شه، در آینده کنترل و اصلاح اون سخت تر می شه.

در جایای عمومی اگه کسی آرامش تون رو به هر راه بهم زد، بهتره واکنش نشون بدین. اولین قدم اینه که خودتون همیشه در حفظ آرامش محیط کوشا باشین. مثلا در کتابخونه باید گوشی موبایل تون حتما روی بی صدا باشه، کتاب رو آروم و بی صدا ورق بزنین و با صدای بلند با کسی صحبت نکنین. در قدم بعد اگه کسی خلاف عرف و شأن محیط رفتار کرد، به سرعت به کتابدار یا مسئول کتابخونه خبر بدین؛ اگه اینجور نکنین هیچ بعید نیس خود کتابدار هم بعدا به فهرست عوامل اخلال در کتابخونه اضافه شه!

در سالن نمایش فیلم، حق شماس که کیفیت صدا و تصویر فیلم قابل قبول باشه چون واسه تماشای اون پول دادین. سالن سینما باید تمیز باشه. افراد وظیفه دارن سکوت رو رعایت کنن. درست نیس که عبورومرور تکراری اونا مانع تماشای فیلم شه. فحاشی به بازیگر و واکنشای ناشایست به بعضی از صحنها، هرکدام به یه جور مصداقی از تجاوز به حریم شخصی شما حساب می شه.

در مورد آداب زندگی در یک مجتمع مسکونی، باید گفت فرهنگ آپارتمان نشینی چیزی نیس که بشه خیلی راحت از کنار اون عبور کرد. فرزندان ما از همین کودکی رفتارها و گفتارهای ما رو تو ذهن خود ضبط و خواسته یا ناخواسته از اونا تقلید می کنن. سروصدا در راهرو، صدای بلند موسیقی، بگووبخند مهمونا و بالاوپایین پریدن بچه ها، نمونه هایی از مشکلاتیه که موجب شکستن حریم شخصی شما می شه. به شکل صمیمی و در وقت مناسب به رفتار همسایه اعتراض کنین، شاید واقعا متوجه نشده که رفتارش مزاحمت ایجاد کرده. در صورت بی توجهی و درشتی نسبت به اعتراض شما و تکرار رفتار قبلی، مسئله رو با مدیر ساختمان در بین بذارین.

دسته‌ها: آموزشی