امیدواریم تا به حال سروکارتان به یک شیر گرسنه نیفتاده باشه و یا مجبور نشده باشین واسه نجات جون خود از دست کروکودیل یا کرگدنی که با تموم سرعت به دنبال تونه فرار کنین. اما اگه روزی روزگاری این اتفاق افتاد چه؟ ما در این مقاله می خواهیم دوازده روش واسه نجات جون خود از دست ۱۲ حیوان وحشی به شما ارائه کنیم. با ما همراه باشین.

کوسه

۱۲۰ نوع کوسه در دنیا هست و جالب اینه که از این تعداد فقط ۲۰ کوسه می تونن به آدم حمله کنن. دلیل اینه که بیشتر کوسها ما رو طعمه نمی دونن، اما اگه کوسه ای آدم رو به چشم طعمه نگاه کنه، دیگر فرار از دست اون بسیار سخت هستش.

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

 • وقتی در آب دریا یا اقیانوس هستین، واسه دفع خطر کوسه و اینکه توجهش به شما جلب نشه، از ادرار کردن در آب پرهیز کنین و جلوی خون ریزی تون رو بگیرین. کوسها می تونن از چندین کیلومتر بو رو حس کنن.
 • اگه مستقیما با کوسه ای برخورد کردین، هیچوقت سعی نکنین، واسه فرار کردن پشت تون رو بهش کنین. اگه این کار رو بکنین، اون به چشم طعمه به شما نگاه می کنه. پس آروم حرکت کنین.
 • اگه کوسه شما رو گرفت، چشما و باله هاش رو هدف بگیرین. این نواحی حساس هستن.

کانگورو

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

کانگورو فقط وقتی به آدم حمله می کنه که وارد قلمروش شه. در این صورته که حیوان احساس خطر و تهدید می کنه. واسه مقابله با خطر حمله کانگورو این نکات رو به یاد داشته باشین:

 • سرفه کنین. سرفه ی کوتاه و آروم مریض جلوه تون می ده و شاید شما رو از خطر حمله کانگورو مصون نگه می داره.
 • آروم به عقب برگردید. این جور کوچیک تر و درنتیجه کم خطرتر به نظر می رسه.
 • پشت تون رو بهش نکنین و ندوید. کانگوروها می تونن با یک پرش به شما برسن. پس این کار رو نکنین.

شیر

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

اگه با یک شیر روبرو شدید، مستقیما به چشم هاش زل بزنین. پشت تون رو بهش نکنین و به دور هم نگاه نکنین، چون در این صورت به شیر فرصتی واسه حمله دادین.

 • سعی کنین بزرگ تر به نظر برسین. بازوها یا ژاکت تون رو بالا ببرین. اگه بزرگ و خطرناک به نظر برسین، شیر به شما حمله نمی کنه.
 • با صدای تقریبا بلند و با اعتماد به نفس با شیر حرف بزنین. ، از خودتون صدا دربیاورید و ژستای جور واجور بگیرین. چون طعمه ها معمولا این کارا رو نمی کنن. اینجوری حیوان گمراه میشه، و شما با اذیت کردن اون باعث میشید راه خود رو بگیره و برود.

فیل

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

فیلا باهوش هستن و رفتاری صمیمی دارن. باوجوداین می تونن حمله کنن؛ به ویژه فیلای ماده اگه تهدیدی واسه فرزندان خود حس کنن حمله می کنن.

 • اگه با فیلی روبه رو شدید، به زبون بدن اون توجه کنین. اگه گوش هاش به عقب رفته و تنه اش پیچ وتاب خورده یعنی آماده ی حمله به شماس.
 • اگه فیل داره به شما حمله می کنه، فرار نکنین. درعوض سعی کنین چیزی رو، مثل سنگ یا درخت، پیدا کنین که به عنوان مانعی بین شما و فیل عمل می کنه.

کرگدن

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

کرگردنا قدرت دید ضعیفی دارن. بخاطر این زود می ترسن و به آدم حمله می کنن. کرگردنا می تونن در هر ساعت ۶۰ کیلومتر بدوند، به خاطر این، فرار از دست اونا غیرممکن نیس اما خیلی سخته.

 • تنها راه واسه محفوظ ماندن از دست کرگدنی که به دنبال شماس، مخفی شدن پشت درخته. درخت مانع خوبیه. کرگردن داخل بیشها و علفزارها به دنبال شما نمیاد.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۲ حرکت کششی که در هر سنی شما رو خوش اندام نگه می داره

اسب آبی

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

اسب آبی حیوان نجیب و مظلومی به نظر می رسه، اما نباید گول ظاهرش رو خورد؛ چون هرساله تعداد افرادی که به دست اسب آبی کشته می شن، از کسائی که طعمه کروکودیلا می شن بیشتره. با اینکه اسب آبی حیوان سنگین وزنیه، اما می تونه در هر ساعت ۳۰ کیلومتر بدود. علاوه براین، زود عصبانی می شه و حمله می کنه.

 • اگه هوا گرمه، وارد بیشه نشید. وقتی هوا گرمه و آبا بخار شدن، این حیوانات در بیشه و علفزارها زندگی می کنن.
 • اگه اسب آبی به شما حمله کرد، از درخت، یک تخته سنگ یا تپه بالا برید و منتظر باشین از حمله به شما صرف نظر کنه.

گاومیش

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

برخلاف تصور عموم، گاومیشا به حرکت واکنش نشون میدن نه رنگ قرمز یا هر رنگ دیگری.

 • بخاطر این، وقتی گاومیشی دنبال شما دوید، محکم در یک نقطه بایستید و تکون نخورید. کلاه، تی شرت یا هر تکه لباس دیگری رو به عنوان طعمه در دست بگیرین. وقتی گاومیش به شما نزدیک شد، اون تکه لباس رو به بغل دستی بندازین؛ می بینین که گاومیش به دنبال اون می دود.

عروس دریایی

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

نیش عروس دریایی، درد بسیار طولانی و شدیدی داره. بین همه مردم رایجه که دوای این نیش، ریختن ادرار روی جای نیش زده، اما این روش اصلا سودی نداره و باوری غلطه.

 • بی معطلی پس از اینکه عروس دریایی به شما نیش زد، جای نیش رو با آب شور بشورید. آب شیرین تنها درد رو بدتر می کنه. بعد با استفاده از تکه ای چوب، شاخک عروس دریایی رو که در عضو نیش خورده باقی مونده وردارین. اگه همراه خود کرم آنتی هیستامین دارین، اونو روی محل نیش خورده بمالید.

کروکودیل

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

آروارهای کروکودیل یکی از قوی ترین آروارهای موجودات در جهانه.

 • اگه به دام کروکودیل افتادید، چشمانش رو هدف بگیرین. چشما و گلوی این حیوان حساس ترین نقاط بدنشه. پس بهش نقاط حمله کنین تا جون خود رو نجات داده باشین.
 • اگه دیدید کروکودیل در حال خزیدن روی زمین در حال نزدیک شدن به شماس، تا می تونین از خودتون صدا دربیاورید، داد و فریاد کنین و به شکل زیگ زاگ بدوید.
 • اگه در حال شنا متوجه حضور کروکودیل شدید، از آب پاشی و فریاد دوری کنین. با این کار توجه اونو جلب می کنین. بلکه سعی کنین به آرامی از اون دور شید.

مار

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

بیشتر مارها خطرناک و سمی نیستن. ۸۰ درصد مارها کسی رو نیش میزنن که قصد گرفتنش رو دارن.

 • اگه دیدید ماری به دنبال شماس، پای خود رو به زمین بکوبید. ارتعاشات حاصل از این کار مار رو گمراه می کنه و از اونجا دور می شه.
 • اگه ماری شما رو نیش زد، سعی نکنین جای نیش رو بمکید. این کار مال فیلم هاست. بهتره زخم رو با آب شیر بشورید، اونو با شریان بند باندپیچی کنین و به اورژانس زنگ بزنین.

گوریل

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

گوریلا بیشتر سلطان جنگل میگن؛ اونم به خاطر این که از خونواده و محوطه ی زیست خود خوب محافظت می کنن. پس اگه به این دو تجاوز نکنین، به شما حمله نمی کنن.

 • بشینین تا از اون کوچیک تر و کوتاه تر به نظر برسین. سعی کنین نجوا کنین و مستقیما به چشمای اون زل نزنید.
 • اگه هم به شما حمله کرد، خودتون رو به شکل جنین جمع کنین. گوریل حیوان ضعیف کُشی نیس و به بی پناها حمله نمی کنه.

زنبور

۱۲ تکنیک واسه نجات یافتن از ۱۲ حیوان خطرناک آموزشی

زنبورای عسل از کندوی خود محافظت می کنن. واسه همین ممکنه حتی اگه از کنار کندو رد شید، بیرون بیان و شما رو نیش بزنن.

 • رنگ تیره زنبورهای عسل رو جذب می کنه. پس اگه پیراهن تیره رنگی بر تن دارین، به احتمال زیاد زنبور عسل شما رو نیش میزنه.
 • اگه چند زنبور عسل دسته جمعی به شما حمله کردن، در یک جای تاریک مخفی شید. تاریکی اونا رو گمراه می کنن.



دسته‌ها: آموزشی